Šafarsko 42
9246 Razkrižje
ŽUPANOVO SPOROČILO OB PODELITVI NAZIVA »PLANETU ZEMLJA PRIJAZNA OBČINA 2016«:
24. novembra 2016 je Občina Razkrižje v okviru sejma Narava in zdravje na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, prejela NAZIV PLANETU ZEMLJA PRIJAZNA OBČINA.
V kategoriji občin do 3000 prebivalcev je prejela najvišjo oceno in s tem 1. mesto v Sloveniji, zaradi svojega delovanja na področju varovanja gozdov, lokalne samooskrbe, onesnaževanja s hrupom, trajnostnega turizma, ravnanja z odpadki, energetike in okoljskega komuniciranja….
Že 6. let je občina prejemnica petih nazivov in enega priznanja. Ta naziv je prejela v letih 2011, 2013, 2014, 2015 in 2016, v letu 2012 pa priznanje.
Podelitev naziva Planetu Zemlja prijazna občina je potrebno ocenjevati tudi skozi prizmo število ustanov, ki posamezno občino ocenjujejo. Letos so pri tem projektu sodelovali:
Ministrstvo za okolje in prostor, NIJZ – Nacionalni inštituta za javno zdravje, Gradbeni inštitut ZRMK, Ministrstvo za kmetijstvo gospodarstvo in prehrano, Zavod za gozdove Slovenije, Zavor Republike Slovenije za varstvo narave, društvo Planet Zemlja in še nekateri drugi.
V tem natečaju občina sodeluje iz razloga, da bi sebi in drugim dokazali, da je varovanje okolja lahko ena od prioritet tudi, ko so na voljo zelo omejena sredstva.
Morda samo nekaj primerov, kje je tista razlika, da smo pri ocenjevalni komisiji že nekaj let prepoznavni, z nekaterimi pozitivnimi odstopanji:
– kar se tiče skrbi za gozdove, ki jih pri nas ni ravno veliko, le četrtina občine je prerasla z gozdovi, zato je skrb zanje še toliko večja. Tako je občina pred leti odkupila edino nekoliko večje rastišče črne jelše z namenom, da bi ga zaščitila. Poleg tega je občina v lastništvo pridobila nekaj odličnega bukovega gozda in nekaj drugih kmetijskih površin, ki smo jih skupaj s partnerji namenili za ekološko pridelavo hrane, tudi v skrbi za pridelavo hrane za ljudi, ki se trenutno nahajajo na socialnem dnu. Kot primer omenjamo sodelovanje s Škofijsko karitas Murska Sobota in program Domačija v Šprincu. Vseh teh aktivnosti niti za ocenjevanje nismo omenjali, je pa prav, da javnost o tem ve, ker mnogo bogatejše in večje občine za ta namen ne storijo kaj dosti.
– v minulih letih smo v občini obnovili pomembnejše izvire pitne vode, med njimi je najbolj znan Ivanov izvir, ne samo kot izvir pitne vode, tudi kot prizorišče mnogih kulturnih dogodkov ob tem izviru, najbolj odmevna prireditev je BOŽIČNA NOČ, ob vsakoletnih božično novoletnih praznikih.
Obnovili pa smo tudi enega od najstarejših studencev v občini, v samem centru občine pred domom kulture, t.i. »Šafarov zdenec«, ki je globok 20 metrov.
Občina je v preteklih letih na celotnem območju občine uredile kanalizacijski sistem in s tem v veliki meri obvarovala okolje onesnaževanja.
V letu 2015 je izvedla izgradnjo nizkoenergijskega vrtca ter energetsko sanirala zgradbo osnovne šole in zdravstvene postaje ter prešla na ogrevanje z obnovljivimi viri energije za celoten kompleks omenjenih objektov, s tem tudi za polovico O znižala stroške ogrevanja.
Občina ima relativno veliko prireditev, pri tem pa je komisija ocenjevala tudi to, kako si prizadevamo, da ne bi s hrupom motili prebivalcev. Večji del teh prireditev se odvija v Centru Zavirje, ki pa je nekoliko odmaknjen od strnjenih delov naselja.
Občina je vpeta v aktivnosti razglasitve biosfernega območja Mura in ozaveščanja javnosti, da to ni ovira, ne za kmetovalce in gozdarje, lovce in ribiče, ampak je prednost, da bo narava ohranjena, da jo bomo v primerni kvaliteti pustili tudi našim zanamcem.
Veliko si prizadevamo, da povečujemo zelena športna igrišča, v okviru Centra Zavirje, v povezavi z Ivanovim izvirom in uredili igrišče ob novem vrtcu na Šafarskem.
Občina je uredila pot Kulturne in naravne dediščine – Razkriški kot, ki je prejela že več odmevnih priznanj, tudi v slovenskem merilu.
Med drugim, smo ob tej poti zgradili rekonstrukcijo pravega prazgodovinskega naselja izpred 3.500 let pred našim štetjem. Naselje je zgrajeno iz lesa, šibja, ilovice in trstike. V naselji obiskovalcev v živo prikazujemo življenje naših prednikov.
Ker pa pozitivni zgledi vlečejo, so v okviru ponudbe razkriškega kota na kmetiji Žižkovih na Šafarskem, zgradili pravo zemljanko, ki je namenjena bivanju turistov. Zgrajena je samo iz naravnih materialov, pretežno iz ilovice in lesa.
Mnogo tega je urejenega z veliko angažiranostjo večjega števila ljudi, tudi kot prostovoljcev, brez katerih marsičesa od navedenega v občini ne bi bilo.
To pa je le nekaj primerov na kakšen način se trudimo, da bi življenje v naših krajih bilo lepše in bolj prijazno za nas, ki tu živimo in za tiste, ki prihajajo k nam kot obiskovalci. Seveda pa se zavedamo, da nas čaka še veliko dela, da bi uredili vse tako, kot si to želimo, predvsem za nas, ki tu živimo in rodove, ki bodo prišli za nami.
ŽUPAN, STANKO IVANUŠIČ
Prlekija-on.net (25.11.2016)