Šafarsko 42
9246 Razkrižje
“Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je leta 2002 proglasila 10. maj za Svetovni dan gibanja. Aktiven življenjski slog bistveno prispeva k ohranjanju oziroma izboljšanju našega zdravja ter preventivno deluje pred pojavom različnih zdravstvenih zapletov. Po podatkih SZO predstavlja telesna nedejavnost namreč četrti glavni dejavnik tveganja za splošno umrljivost (6% smrti).”
Vsaj 150 minut zmerne ali 75 minut visoko intenzivne telesne dejavnosti na teden
Po priporočilih SZO za doseganja večine koristi za zdravje pri odraslih zadošča vsaj 150 minut zmerne telesne dejavnosti na teden ali 75 minut visoko intenzivne telesne dejavnosti na teden. To se doseže z zmerno telesno dejavnostjo po 30 minut 5 dni v tednu ali pa visoko intenzivno telesno dejavnostjo po 25 minut 3 dni v tednu. Lahko se kombinira telesno dejavnost obeh intenzivnosti. Šteje tudi telesna dejavnost razdeljena na več manjših sklopov dnevno, vendar posamezen sklop ne sme trajati manj kot 10 minut. Za otroke in mladostnike se priporoča najmanj 60 minut zmerne do visoko intenzivne telesne dejavnosti vsak dan. V večini primerov se to najlažje in najhitreje doseže z rednim pešačenjem in/ali kolesarjenjem. Vsaj dvakrat na teden se vsem starostnim skupinam priporoča tudi izvajanje vaj za krepitev večjih mišičnih skupin. Starejšim od 65 let in tistim, ki so slabše gibljivi, se dodatno priporoča izvajanje vaj za ravnotežje in preprečevanje padcev vsaj 3 dni v tednu. Če posameznik ne more dosegati priporočil, naj bo telesno dejaven v skladu s svojimi zmožnostmi in zdravstvenim stanjem.
Omejimo čas neprekinjenega daljšega sedenja
Raziskave zadnjih let dodatno kažejo, da je tudi neprekinjen čas daljšega sedenja povezan z razvojem različnih motenj povezanih z zdravjem in nastankom kroničnih nenalezljivih bolezni. Vpliva tako na splošno umrljivost kot tudi na umrljivost zaradi srčno-žilnih bolezni. Daljše in neprekinjeno sedenje negativno vpliva na zdravje tudi tistih posameznikov, ki sicer dosegajo priporočila za telesno dejavnost.
Izkoristimo vsakodnevne priložnosti za gibanje
Nacionalni inštitut za javno zdravje toplo pozdravlja in podpira Svetovni dan gibanja in vabi vse prebivalce Slovenije k rednemu in aktivnemu življenjskemu slogu. Poziva , da ljudje Izkoristijo vsako priložnost za gibanje (doma, na poti, v šoli/službi, v prostem času) in naredijo nekaj za svoje zdravje. Številni zdravstveni domovi spomladi in jeseni tradicionalno organizirajo brezplačna testiranja telesne pripravljenosti s pomočjo preizkusa hoje na 2 km in demonstracije nordijske hoje ter druge za zdravje privlačne aktivnosti.
Seznam gradiv, povezanih z gibanjem:
1. Z gibanjem do zdravja in datumi preiskusev hoje na 2km
2. Preventivni program za otroke in mladostnike – prepoznava in obravnava čezmerne hranjenosti in debelosti
3. Pridružite se aktivnim in uživajte v zdravju
Vir: